Do materiałów najchętniej dotychczas wykorzystywanych w produkcji blatów kuchennych i łazienkowych należały kamień, drewno, szkło czy fornirowana płyta meblowa. Do tych rozwiązań dołączają też coraz częściej bardzo funkcjonalne konglomeraty kwarcytowe i kompozyty mineralne, wyróżniające się wysoką wytrzymałością i higienicznością.
Konglomerat to tworzywo mające twardość określaną na poziomie nawet 7. stopnia w skali Mohsa. Nie powstają na nim rysy ani przetarcia, a dodatkowo wytrzymuje temperaturę około 200°C. Pod wpływem wysokiej temperatury nie pęka, ale i nie odbarwia się. Jest też odporny na promieniowanie UV. Materiałowi nie zagrażają żadne substancje chemiczne, a jego powierzchnia jest plamoodporna.
Istotną i docenianą przez klientów zaletą blatów z tworzywa jest to, że bardzo łatwo jest je utrzymać w higienicznej czystości. Zewnętrzna warstwa jest gładka, dlatego zanieczyszczenia nie osadzają się na niej i nie wnikają w głąb. Ponadto brak porów i drobnych szczelin chroni przed rozwijaniem się bakterii czy pleśni. Płyty z konglomeratu łączone są bezspoinowo, co również korzystnie wpływa na ich wysoki poziom bezpieczeństwa zwłaszcza w kontakcie z żywnością.
Na stronie internetowej firmy produkującej meble na wymiar: vismeb.pl klienci mogą wybrać blat dopasowany idealnie do potrzeb i projektu. Dużym zainteresowaniem cieszy się łączenie na stałe blatów konglomeratowych ze zlewozmywakami i umywalkami – obydwa elementy są ze sobą zespolone bardzo ściśle, tak aby uniknąć przedostawania się wody. Metoda ta pozwala osiągnąć niespotykany do tej pory efekt wizualny, wpływa też pozytywnie na wygodę użytkowania.
Pojawiające się w projektach łazienek blaty umywalkowe z konglomeratu mogą mieć niemal dowolny kolor – mogą imitować kamień, w tym marmur, piaskowiec czy granit o różnej grubości ziarna, ale także przybrać intensywną zieloną, pomarańczową czy granatową barwę. Blat z kompozytu dopasowuje się zatem do wnętrz utrzymanych w każdym stylu. Duża różnorodność dostępnych płyt sprawia, że stają się też elementem wyposażenia obiektów komercyjnych czy hoteli.
Ciekawą właściwością tworzywa kwarcytowego czy mineralnego jest jego termoplastyczność. Dzięki temu można uformować płytę zgodnie z potrzebami, zaokrąglić krawędzie, stworzyć łuki. Pozwala to także na dogodne łączenie ze sobą blatów o wielu rodzajach wykończenia.